تحصیل در اوکراین و بررسی شرایط آن

تحصیل در اوکراین، شرایط اخذ ویزای تحصیلی اوکراین و شرایط کسب اقامت پس از تحصیل در اوکراین در این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفته است که برای بالا بردن سطح آگاهی خدمت شما عزیزان ارائه می گردد. اما از مطالب مهم که متقاضیان در صدد آن هستند و می توان به آن اشاره کرد این است که آیا تحصیل در اوکراین منجر به اقامت شما در این کشور می شود؟ و یا هزینه های تحصیل و زندگی در اوکراین چگونه می باشد و در بررسی با دیگر کشورها در چه سطحی قرار دارد؟ و یا شرایط کار پس از اتمام تحصیل در اوکراین به چه صورت می باشد؟ امروزه افراد بسیاری خواهان ادامه تحصیل در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته می باشند. اما موضوع قابل بررسی این می باشد که تحصیل در اوکراین تا چه حد می تواند برای شما متقاضیان سود مند واقع شود. تحصیـل در اوکرایـن می توانـد یکـی از شش روش مهاجرت به این کشور باشد. شـما عزیزان می توانیـد به منظور کسـب اطلاعات بیشتـر و بررسـی شرایـط خـود با کارشنـاسـان موسسه بین المللی وال تراول تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

در ادامه این مقاله به موضوعات زیر می پردازیم.

تحصیل در اوکراین و شرایط عمومی
تحصیل در اوکراین در مدارس
تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی
تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد
تحصیل در اوکراین در مقطع دکتری
تحصیل در اوکراین به همراه بورسیه تحصیلی
تحصیل در اوکراین و هزینه های تحصیل و زندگی
تحصیل در اوکراین و کار دانشجویی
تحصیل در اوکراین و بررسی ویزای همراه
تحصیل در اوکراین و معرفی دانشگاه های برتر اوکراین
تحصیل در اوکراین و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اوکراین
تحصیل در اوکراین و موقعیت کار پس از تحصیل
تحصیل در اوکراین و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
تحصیل در اوکراین و سخن پایانی


تحصیل در اوکراین یکی از روش مهاجرت به این کشور تلقی می شود. همانطور که می دانید تحصیل در اوکراین در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است اما بیشتر متقاضیان تحصیل در این کشور با هدف تحصیل در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی اقدام به مهاجرت می کنند. انتخاب این کشور و تحصیل در اوکراین شاید بیشتر بخاطر هزینه های تحصیل و زندگی است در حالی که متقاضیان تحصیل باید مواردی همچون سطح و کیفیت تحصیل، رتبه و رنک دانشگاه های معتبر را هم مد نظر قرار دهند. رتبه دانشگاه های اوکراین در مقایسه با دانشگا ه های دیگر کشورهای اروپایی همانند انگلیس، آلمان، اتریش و یا کشور دیگری همانند کانـادا چنـدان بالا نمی باشد. کشور اوکراین را می توان یکی از کشورهای اروپای شرقی دانست که از سمت شرق با روسیه و از شمال با بلاروس، همینطور از غرب با مجارستان، لهستان و اسلواکی هم مرز می باشد. زبان رسمی این کشور اوکراینی می باشد که زبان روسی نیز در این کشور کاربرد گسترده ای دارد. پایتخت این کشور شهر کی اف است. اوکراین دارای دانشگاه های متنوع در رشته های مختلف می باشد. قابل ذکر است که در دانشگاه های اوکراینی به سبـک دانشگاه های روسیه تدریس می کنند. تمام شهروندان اوکراینی در کشور خود از تحصیل رایـگان بر خوردار می باشند. بالغ بر 77 درصد از جمعیت این کشور را نژاد اوکراینی و مابقیه را نژاد های روس، بلاروس، مجارستانی، لهستانی و تا حدودی رومانیان تشکیل داده اند.

تحصیل در اوکراین در مدارس

از سپتامبر ۲۰۱۸ در اوکراین مقرر گردید که ۱۲ سال تحصیل تا مقطع متوسطه جایگزین تحصیلات ۱۱ ساله شود. به عنوان یک قائده کلی تحصیل در اوکراین از سن ۶ سالگـی شـروع می شود مگر اینکه کودکان در تاریخ ۱ سپتامبر و یا بعد از آن متولد شده باشند که در این صورت تحصیل کودکان به سال بعد موکول می شود. در سال تحصیلی ۲۰۱۷ ـ ۲۰۱۶ تعداد دانش آموزان در مقطع ابتدایی و متوسطه ۳،۸۶۴،۰۰۰ نفر بوده است.

اوکراین دارای ۳ سطح اعتبار بخشی در آموزش می باشند. مدارس ابتدایی در سطح ۱ این اعتبار که شـامـل نمـرات ۱ تا ۴ می باشد. مدارس متوسطه دارای اعتبار ۲ که شامل نمرات ۵ تا ۹ می باشد در حالی که اعتبار و سطح ۳ برای تحصیل در دانشگاه می باشد که با نمرات ۱۰ تا ۱۲ سنجیده می شوند. علی رغم این موضوعات دانش آموزان در دوره ابتدایی به مدت ۴ سال و در دوره متوسطه به مدت ۵ سال و در دوره دبیرستان به مدت ۳ سال تحصیل خواهند کرد. برنامه تحصیل در مدارس اوکراین شامل زبان اوکراینی، ادبیات اوکراین، زبان خارجه، ادبیات جهان، تاریخ اوکراینی و تاریخ جهان، جغرافیا، هندسه، شیمی، فیزیک، زیست، هنر و موسیقی می باشد. دانش آموزان در صورتی که مقیم آن کشور باشند می توانند از تحصیل در مدارس ملی و دولتی اوکراین بهره مند شوند در حالی که دانش آموزان بین المللی باید در مدارس شبانه روزی به تحصیلات خود ادامه دهند که از خدمات و امکانات فوق العاده ای برخوردار خواهند شد.


تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی


تحصیل در اوکراین و آموزش در دانشگاه های این کشور بیشتر به زبان اوکراینی و زبان روسـی می باشد. بنابراین دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در برخی رشته های تحصیلی در اوکراین باید از یک دوره پایه شروع کنند که این دوره شامل زبان اوکراینی و یا زبان روسی است. اما در کنار این موضوع امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی نیز فراهم می باشد، لذا برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی نیازی به گذراندن دوره های پایه و گذراندن زبان اوکراینی نمی باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال تحصیلی است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی اوکراین را دارند باید در امتحانات و آزمون های پایان دوره خود حداقل امتیاز ۴ را اخذ نمایند. سیستم امتیاز بندی تحصیلی در اوکراین دارای 5 نمره می باشد. البته در برخی دانشگاه ها ممکن است این قانون متفاوت باشد.

تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد

پس از اخذ مدرک کارشناسی، دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در یک دانشگاه و یا موسسه علمی ثبت نام نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دلیل صرفه جویی در هزینه ها و کوتاه بودن زمان آن می تواند گزینه ای مناسب برای دانشجویان بین المللی تلقی شود. به همین دلیل تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد جز پر طرفدارترین مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود، چرا که بعد از تحصیل به راحتی می توانند وارد بازار کار شوند و یا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام لازم را انجام دهند. یک سال تحصیلی در اوکراین بین اول سپتامبر تا فوریه می باشد که هر سال شامل دو ترم تحصیلی است. در پایان هر ترم از دانشجویان بین 3 الی 5 آزمون گرفته می شود که در صورت موفقیت آمیز بودن این آزمون ها ورود به دوره و ترم بعد برای آنان تضمین می شود. تحصیلات عالیه در اوکراین همراه با کسب تجربه کاری می باشد چرا که دانشجویان ضمن تحصیل می توانند در محل کار حضور داشته باشند. تشخیص آن که چه افرادی می توانند صلاحیت لازم برای ورود به بازرار کار را داشته باشند بر عهده دولت اوکراین است. البته کارفرمایان در اوکراین با توجه به صلاحیت هایی که دولت این کشور اعلام کرده و همینطور توجه به دانشگاه های معتبر می توانند در جذب نیرو تصمیم لازم را اتخاذ نمایند. امروزه دانشجویان در اوکراین می توانند در ۴۴۰ دانشگاه و موسسات آموزشی با سطح ۳ الی ۴ تحصیل کنند که در این میان ۲۲۰ نهاد از این دانشگاه ها و موسسات به صورت دولتی می باشد.


تحصیل در اوکراین در مقطع دکترا

دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باشند می توانند باید در طول سال برای تمامی برنامه ها همچون مهندسی، اقتصاد، مدیریت و… اقدام به اخذ پذیرش نمایند. مطالعه و ادامه تحصیل در مقاطع دکتری بیشتر به زبان روسی، اوکراینی و یا انگلیسی است. مقطع دکتری در اوکراین بسته به رشته تحصیـلی بیـن 3 الـی 4 سـال به طـول می انجامد. اما تحصیل در مقطع دکتری و اخذ پذیرش در این مقطع دارای شرایط خاصی است که متقاضیان ملزم به برآوردن آن می باشند. دانشجویان و متقاضیان تحصیل در اوکراین می بایست با یک استاد راهنما ارتباط برقرار کنند که خود این موضوع نیازمند دانش کافی زبان می باشد. علاوه بر آن نکته کلیدی برای ادامه تحصیل در اوکراین ارائه 3 الی 4 مقاله علمی و نشریه می باشد که باید در پروژه ای در رابطه با پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد و در زمینه رشته تخصصی متقاضی باشد که یکی از شرایط لازم برای ادامه تحصیل در این مقطع می باشد. اصولا متقاضیان می توانند در این مقطع تحصیلی منوط به رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند. در نهایت دانشجویان باید یک پایان نامه به زبان اوکراینی، روسی، آلمانی یا انگلیسی بنویسند و از آن دفاع کنند.

تحصیل در اوکراین به همراه بورسیه تحصیلی

افرادی که برای ادامه تحصیل در اوکراین و یا حتی دیگر کشورهای اروپایی قصد اقدام دارند بدین فکر می باشند که آیا می توانند از بورسیه تحصیلی در اوکراین و یا دیگر کشورها بهره مند گردند یا خیر. اخذ بورسیه تحصیلی و شرایط دریافت آن به عوامل زیاد بستگی دارد که در ادامه به تشریح آن می پردازیم.
بورس تحصیلی به عنوان یک کمک مالی به دانشجویان پرداخت می شود و ممکن است تمامی هزینه های تحصیل و زندگی و یا تنها بخشی از آن را پوشش دهد. گاها بورس یا تحصیل رایگان در اوکراین تنها در صورتی امکان پذیر می باشد که یک توافقنامه بین المللی بین اوکراین و سایر کشورهای خاص صورت گرفته باشد. اما غیر از این و در بیشتر موارد دانشجویان مستلزم پرداخت هزینه های خود برای تحصیل در اوکراین می باشند. بنابراین انتظار می رود تمامی دانشجویانی که مایل به تحصیل در اوکراین در رشته های پزشـکی یا مهندسـی می باشند قبل از ورود به اوکراین تمام هزینه های خود را سازماندهی کنند. با توجه به بررسی های انجام شده می توان گفت در حال حاظر هیچ نوع بورسیه تحصیلی در اوکراین برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد.

   
تحصیل در اوکراین و هزینه های تحصیل و زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین برای دانشجویان بین المللی بسته به شهرهای مختلف و محل زندگی آنان متفاوت می باشد. به طور مثال هزینه زندگی و تحصیل در شهرهای بزرگ مانند کیف و اودسا به مراتب بالاتر از شهرهای کوچک اوکراین، به خصوص در رابطه با آپارتمان و اجاره آن می باشد. در جدول زیر می توانید قیمت برخی محصولات، خدمات و هزینه های زندگی واقعی در اوکراین برای دانشجویان بین المللی را مشاهده نمایید. 

بلیط یک طرفه( حمل و نقل محلی )                         0.17 دلار
هزینه تاکسی                                                    1.34 دلار
غذا در رستوران                                                  4.26 دلار
اینترنت 10 مگابایت                                           3.52 دلار
0.33 لیتر آب                                                     0.3 دلار
1 لیتر شیر                                                       0.56 دلار
500 گرم نان                                                     0.32 دلار
12 عدد تخم مرغ                                               1.01 دلار
1 کیلو گرم پنیر                                                 4.15 دلار
1 کیلو گرم گوشت                                             3.77 دلار
اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر                    288.15 دلار در ماه
اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از شهر                 173.17 دلار در ماه


هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در سال به طور متوسط به مراتب زیر می باشد.

رشته های پزشکی

دندان پزشکی                       3800 الی 4100
داروسازی                            3700 الی 3800
روانشناسی                          1700 الی 2000
قلب و عروق                        4400
چشم پزشکی                       4400

رشته های مهندسی

مهندسی هواپیما                  3400
معماری                              2000 الی 3400
مهندسی عمران                   2000 الی 3000
مهندسی کامپیوتر                2300 الی 3400
مهندسی برق                       1800 الی 3400
مهندسی مکانیک                 2000
​​​​​​​
هزینه های تحصیل به دلار می باشد.

تحصیل در اوکراین و کار دانشجویی

کار دانشجویی و کار در حین تحصیل همیشه یکی از موضوعات قابل بررسی از نظر دانشجویان بین المللی می باشد. اوکراین همانند دیگر کشورهای اروپایی به متقاضیان تحصیل در این کشور این اجازه را می دهد که ضمن تحصیل بتوانند کار کنند، اما این موضوع به شرایط خاصی بستگی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.
دانشجویانی که اجازه اقامت تحصیلی در اوکراین را داشته باشند، می توانند مجوز کار را از اداره پلیس و گارد مرزی این کشور در یافت نمایند.
همینطور دانشجویان باید از دانشگاه و موسسه ای که در آن تحصیل می کنند تائیدیه کتبی دریافت کنند. مدت اعتبار کار دانشجویی در اوکراین به مجوز اقامت تحصیلی افراد بستگی دارد.
دانشجویانی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل باشند می توانند 20 ساعت در هفته مجوز کار دریافت نمایند. در صورتی که دانشجویان در مقطع دکتری مجاز به 30 ساعت کار در هفته می باشند.

دانشجویان بین المللی به طور معمول می توانند رزومه خود را از طریق ایمیل برای کارفرمایان اوکراینی ارسال کنند و یا از طریق تماس و برقراری ارتباط با کارفرما با ارائه انگیزه نامه علت خود را برای کار اعلام کنند. این کشور قانون خاصی را برای دانشجویان بین المللی که قصد کار ضمن تحصیل در اوکراین را دارند، مد نظر قرار نداده است. بنابراین افرادی که بتوانند مواردی که در متن بالا به آن اشاره کردیم را رعایت کنند مجوز کار پاره وقت در حین تحصیل را به دست می آورند.


تحصیل در اوکراین و بررسی ویزای همراه

متقاضیان تحصیل در اوکراین می توانند در صورت اخذ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی درخواست الحاق به خانوداه دهند که همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال امکان مهاجرت به این کشور را داشته باشند. متقاضیان می توانند در صورت اخذ ویزای تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری در اوکراین درخواست خود را برای همراهان اعلام نمایند. قابل ذکر است افرادی که بتوانند اقامت دائم اوکراین را به دست آورند از این طریق امکان در خواست همراه خواهند داشت. اما متقاضیانی که اقامت موقت و یا اقامت کوتاه مدت در اوکراین داشته باشند در صورت ارائه اسناد مالی مکفی در کشور مبدا می توانند در خواست خود را جهت پیوست خانواده اعلام نمایند. بدان معنا که متقاضی تحصیل در اوکراین باید ثابت کند که در زمان حضور خانوداه اش در اوکراین می تواند از اعضای خانواده خود جهت زندگی در اوکراین حمایت مالی کند. بنابراین در اغلب موارد به فرزندان و همسر متقاضی تحصیل در اوکراین ویزای همراه داده می شود تا بتوانند در همان مدت زمان مشخص در اوکراین حضور داشته باشند.


تحصیل در اوکراین و معرفی دانشگاه های برتر اوکراین

دانشجویان بین المللی همیشه در انتخاب دانشگاه مسائلی چون رنک دانشگاه، سطح تحصیلات و شرایط تحصیل در آن دانشگاه را مورد بررسی قرار می دهند. در بین دانشجویان ایرانی این موضوع نسبتا از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به معرفی دانشگاه های برتر اوکراین می پردازیم.
​​​​​​​
لیست دانشگاه های محبوب در اوکراین:

تحصیل در اوکراین و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

تحصیل در اوکراین همانند تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی نیاز به ارائه مدارک معتبر هم برای پروسه اخذ پذیرش و هم برای اخذ ویزای تحصیلی می باشد. این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که اگر در ارائه مدارک مورد نیاز کمی و کاستی وجود داشته باشد امکان رد شدن پذیرش تحصیلی متقاضیان بالا خواهد رفت. همینطور از مهم ترین مسائل مربوط به ویزای تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی معتبر و ارائه نامه پذیرش از دانشگاه های اوکراین می باشد. علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی برای اخذ ویزا می توان به اثبات تمکن مالی هم اشاره نمود.

بنابراین متقاضیان تحصیل در اوکراین باید در ابتدای امر مدارک خود را منوط به دریافت پذیرش تحصیلی به دانشگاه های مورد نظر در اوکراین ارسال کنند که در نهایت پس از اخذ پذیرش و تائید آن اقدام به کسب ویزای تحصیلی از طریق سفارت این کشور را داشته باشند.

لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در اوکراین به شرح زیر می باشد.

ارائه پاسپورت معتبر
ارائه کارت شناسایی معتبر
عکس 3*4
نامه تمکن مالی
ارائه گواهی عدم سو پیشینه
ارائه پرینت حساب بانکی و گردش مالی مناسب جهت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور
ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
ارائه نامه پذیرش تحصیلی و پرداخت شهریه
ارائه مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه آن

بنا به مقطعی که قصد اقدام را دارید باید تمام مدارک تحصیلی پیشین را ارائه نمایید، به طور مثال برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدارک و کپی مدارک تحصیلی متوسطه و دیپلم ۱۲ سال را ارائه کنید و یا برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدارک تحصیلی کارشناسی و دیپلم ۱۲ ساله الزامی می باشد.


تحصیل در اوکراین و موقعیت کار پس از تحصیل

کار پس از تحصیل برای دانشجویان بین المللی جزء مسائل حائز اهمیت به شمار می رود. اغلب دانشجویان بین المللی تمایل به کار کردن در کشورهای درجه یک اروپایی را دارند؛ کشورهایی همچون آلمان، اتریش، هلند، دانمارک و در کل کشورهایی که درجه کیفی بالای داشته باشند. بنابراین دانشجویانی که برای ادامه تحصیل وارد کشورهای روسی زبان می شوند پیش تر به عنوان یک سکوی پرتاب به دیگر کشورهای ایده آل نگاه می کنند و کمتر فردی با هدف نهایی جهت کار در این کشورها اقدام به تحصیل و کار می کند. چرا که تسلط به زبان روسی یکی از دلایل مهم برای بالا بردن شانس افراد جهت کار در این کشور تلقی می شود. با این حال اوکراین جز کشورهایی محسوب می شود که به شهروندان دیگر کشورها اجازه می دهد که افراد بتوانند بعد از تحصیل در این کشور به دنبال کار بگردند و از این طریق وارد بازار کار شوند. 


تحصیل در اوکراین و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

یکی از روش های اخذ اقامت در اوکراین تحصیل در این کشور می باشد. همانطور که در این مقاله اشاره شد افراد می توانند از طریق تحصیل در این کشور و کسب پیشنهاد شغلی وارد بازار کار شوند. که در ابتدا اقامت یک ساله دریافت خواهند کرد. افرادی که بتوانند در مجموع بین ۳ الی ۵ سال در اوکراین کار کنند بعد از آن می توانند در خواست خود را برای کسب اقامت دائم اعلام نمایند. اوکراین همانند بسیاری از کشورهای اروپایی این اجازه را به متقاضیان می دهد که افراد بتوانند از طریق کار در این کشور اقدام به دریافت اقامت دائم نمایند. تحصیل در اوکراین و ورود به بازار کار یکی از روش های اخذ اقامت در این کشور تلقی می شود. در این روش دانشجویان در زمان تحصیل خود در اوکراین با تمام شرایط اقامتی این کشور آشنا می شوند و می تواند با روش های دیگری همچون سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور اقامت و تابعیت خود را به دست آورند. 

تحصیل در اوکراین و سخن پایانی
​​​​​​​
تحصیل در اوکراین یکی از روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود که در سال های اخیر تحصیل در اوکراین بخاطر هزینه های کم تحصیل و زندگی به خصوص در رشته های پزشکی مورد توجه متقاضیان تحصیل قرار گرفته است. تحصیل در اوکراین، شرایط اخذ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی اوکراین در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار گرفت. متقاضیان گرامی که تمایل به تحصیل و کسب اقامت از طریق تحصیل را دارند می توانند با وکیل مهاجرتی مشورت نموده تا بتوانند مسیر درست را انتخاب نمایید. موسسه بین المللی وال تراول آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. بنابراین شما عزیزان می توانید تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.